Wybór stolarki okiennej do nowego lub remontowanego domu czy mieszkania jest niezwykle istotny. To właśnie od tych elementów w dużej mierze zależeć będzie termoizolacyjność budynku, a tym samym koszty jego ogrzewania. W sklepach ich wybór okaże się ogromny, jednak warto skupić się na tych, które nie bez powodu cieszą się największą popularnością, czyli okna PCV. Wykonywane są z polichlorku winylu, czyli syntetycznego polimeru. Wykazuje wysoką stabilność chemiczną czy odporność na warunki atmosferyczne. Wpływa na to także trwałość, elastyczność i łatwość w obróbce. W porównaniu do innych modeli są one stosunkowo tanie, a przy ten materiał jest recyklingowany, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i minimalizacji wpływu na środowisko.

Zalety okien PCV

Okna wykonane z polichlorku winylu cieszą się dużą popularnością na całym świecie ze względu na swoje liczne zalety. Zalicza się do nich trwałość, ponieważ te są odporne na korozję, szkodliwe substancje chemiczne oraz warunki atmosferyczne. Montując je w swoim domu, można mieć pewność, że przy odpowiedniej konserwacji będą one długowieczne. Kluczowym faktem jest fakt, iż okna plastikowe są doskonałym izolatorem cieplnym, a to z kolei przekłada się na oszczędność energii. Ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz, zatem ciągłe docieplanie budynku nie będzie konieczne. Dodatkowo bardzo dobrze tłumią dźwięki z zewnątrz i wewnątrz, wpływając na komfort, prywatność mieszkańców.

Bez wątpienia każdy chce, aby stolarka okienna była spójna z wyglądem budynku w tym z kolorem elewacji, dachu czy drzwi. W przypadku okien PCV nie jest to problem, ponieważ te dostępne są w różnych kolorach oraz stylach, zatem można dopasować je do każdego domu – tego nowoczesnego, jak i zaprojektowanego w nietypowym charakterze. Okna te nie wymagają także specjalistycznej konserwacji, zatem utrzymanie ich w dobrym stanie nie sprawi nikomu trudności. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i dbać o regularność.

Zamówienie stolarki okiennej i montaż

Aby móc cieszyć się właściwościami okien, należy je odpowiednio dopasować i zamontować. W tym celu trzeba wykonać przede wszystkim precyzyjne pomiary otworów okiennych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości mieszkańcy Jeleniej Góry, Gostynia i innych miejscowości przed zamówieniem mogą się z nami skontaktować w celu uzyskania fachowego doradztwa, które świadczą nasi specjaliści. Nie bez znaczenia okaże się również montaż. Warto powierzyć go profesjonalistom, aby mieć pewność, że każdy proces zostanie wykonany prawidłowo.

Okna montowane są we wcześniej przygotowanych i oczyszczonych otworach, a następnie wykonuje się poziomowanie, izolację miejsc łączenia. Ciekawostką może okazać się fakt, iż pianki oraz uszczelki nie służą do montażu, a jedynie do zabezpieczenia przed uciekaniem ciepła, dostawianiem się wody do środka, dlatego tak ważne są adekwatne pomiary. Prace kończy się poprzez dokładne nałożenie fug wpływających na estetykę, ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także montaż parapetów czy listew wykończeniowych.

Porady dotyczące konserwacji

Jak już zostało wspomniane, okna PCV nie należą do trudnych w pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o regularnym wykonywaniu kilku prostych czynności, aby przez długi czas cieszyć się ich niezawodnością. Bez wątpienia dla utrzymania przejrzystości ważne będzie czyszczenie profili i szyb z zewnątrz oraz wewnątrz. Pomoże to usunąć kurz, brud czy inne zanieczyszczenia. Należy wykonywać to przy użyciu delikatnych detergentów, ponieważ silnie alkaliczne substancje mogą uszkodzić ich strukturę.

Powinno się także unikać twardych i chropowatych powierzchni materiałów np. gąbek, aby uniknąć zarysowań. Poza tym nie wolno zapomnieć o aspektach technicznych, a mianowicie kontroli stanu okuć i uszczelek między ramą a szybą. W ten sposób nie dopuści się do ewentualnych luzów i uszkodzeń, a w razie potrzeby można je sprawnie wymienić, zachowując pełną izolację. Konserwacja polega też na smarowaniu zawiasów, klamek oraz innych elementów ruchomych.