Podczas budowy domu, należy uwzględnić wiele elementów, które powinny znaleźć się na zewnątrz i we wnętrzu budynku. Rozwój technologii daje nam coraz większe możliwości, jeśli chodzi o poprawienie komfortu życia oraz ułatwienie codziennych czynności. Sporo z nich jest nie tylko praktyczne, ale również estetyczne, co dla niektórych ma kluczowe znaczenie. Jednym z takich dodatków są rolety zewnętrzne. Ich zakup można rozważyć zarówno na etapie projektowania domu, jak i po zamieszkaniu w nim. Instalacja nie jest skomplikowana, a montaż nie ingeruje znacząco w strukturę budynku.
Rolety mają wiele zalet i znajdują szerokie zastosowanie, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością. Zapewniają ochronę przed słońcem, prywatność, bezpieczeństwo, czy termoizolacyjność. Za zakupem tego typu dodatku przemawia każda z wymienionych właściwości. Co więcej, to opłacalna inwestycja na lata. Warto jednak podejść do zakupu tego typu osłon bez pośpiechu – należy przemyśleć swoje potrzeby oraz oczekiwania, aby jak najlepiej dopasować rolety okienne do swoich potrzeb czy preferencji. Od tego bowiem będzie zależał m.in. ich rodzaj i wybór surowca.
Rodzaje rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne występują w kilku rodzajach – różnią się przede wszystkim systemem działania oraz materiałem produkcyjnym. Ich wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji, jednak warto zapoznać się z ich specyfikacje przed podjęciem decyzji. Dzięki temu inwestycja będzie się satysfakcjonująca. Wyróżniamy zatem:
- Rolety tradycyjne – to jeden z klasycznych i popularniejszych rodzajów osłon przeciwsłonecznych. Obsługuje się je ręcznie za pomocą linki, łańcuszka lub korbki. Ich działanie opiera się na zwijaniu materiału na wałku umieszczonym nad oknami lub drzwiami. Rolety tego typu pozwalają w prosty i skuteczny sposób kontrolować poziom nasłonecznienia czy prywatności w pomieszczeniach.
- Rolety elektryczne – dzięki zamontowaniu elektrycznego silniczka można sterować nimi automatycznie za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie. Pozwala on też na zaprogramowanie rozkładu czasowego otwierania i zamykania rolet. To zatem niezwykła wygoda i zarazem łatwość obsługi. Rolety zasilane są z energii elektrycznej lub baterii.
- Rolety antywłamaniowe – poza zabezpieczeniem przed zimnem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniają dodatkowo ochronę przed próbami włamania. Odpowiadają za to systemy utrudniające lub opóźniające dostęp do okien, a także wzmocnione elementy konstrukcyjne czy blokady.
Wady i zalety rolet zewnętrznych
Rolety okienne, podobnie jak każdy inny element tego typu ma swoje wady i zalety. Sumując je, zdecydowanie warto zdecydować się na taką inwestycję, jednak powinno się z nimi zapoznać, aby lepiej ocenić swoje potrzeby i oczekiwania. Przede wszystkim ograniczają one ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Właśnie dzięki temu nie nagrzewają się, zatem nie ma potrzeby wychładzania ich. Przekłada się to na oszczędność energii elektrycznej, a zarazem zmniejszenie rachunków za prąd. Mają one też szczególne znaczenie zimą, ponieważ nie doprowadzają do utrat ciepła. Są doskonałą ochroną podczas ekstremalnych warunków pogodowych, nie trzeba martwić się, że intensywne opady gradu uszkodzą szkło.
Rolety to również zwiększone poczucie bezpieczeństwa – decydując się na wariant antywłamaniowy, można spać spokojniej, nie obawiając się o ryzyko ewentualnego włamania i kradzieży mienia. Zapewniają one także prywatność, ponieważ dzięki możliwości dowolnego opuszczenia, podnoszenia ich można osłonić się np. od natarczywego wzroku przechodniów itp. Nie można zapomnieć o estetyce, ponieważ te prezentują się rewelacyjnie i sprawiają, że budynek wygląda nowocześniej. Jeśli zaś chodzi o wady, są to przede wszystkim możliwe problemy z automatyką, konieczność konserwacji paneli oraz sam koszt zakupu.
O czym warto pamiętać?
Jak już zostało wspomniane, rolety wymagają odpowiedniej konserwacji. Dzięki niej zachowa się ich rewelacyjny wygląd na dłużej, zmniejsza się również ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Co w takim razie należy robić, aby te nie sprawiały problemów? Należy je regularnie czyścić z zabrudzeń na powierzchni – kurzu czy owadów, przy użyciu miękkiej ścierki lub gąbki oraz specjalnych środków czyszczących. Trzeba także systematycznie smarować mechanizmy rolet tj. prowadnice i wałki, co spowolni ich zużycie oraz zminimalizuje ryzyko uszkodzenia. Warto również zadbać o serwis i przeglądy techniczne wykonywane przez profesjonalistów. Pamiętając o tych aspektach, nie trzeba się martwić o swoją inwestycję.