Niegdyś właściciele domów rzadko sięgali po osłony okienne montowane na zewnątrz budynku. Obecnie trend ten zmienił się i coraz częściej nie tylko osoby prywatne, ale i firmy decydują się na montaż zewnętrznych przesłon okiennych. Mimo tego, że są one dość kosztowną inwestycją, to korzyści, jakie ze sobą niosą, rekompensują poniesione wydatki. Zalety tego typu rozwiązania to m.in. termoizolacja, zabezpieczenie przed włamaniem oraz możliwość zaciemnienia pomieszczeń. Jak wybrać właściwe osłony? Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Podczas wyboru osłon okiennych warto zwrócić szczególną uwagę na dostępne rodzaje. Najpopularniejszymi typami są systemy natynkowe, podtynkowe i nadstawne. Różnią się między sobą sposobem montażu. Pierwszy wariant instalowany jest do elewacji domu lub stolarki okiennej, drugi zaś wyróżnia się tym, że skrzynka rewizyjna znajduje się pod fasadą budynku. Z kolei systemy nadstawne umieszczane są na ramie okna, więc należy zaplanować je na etapie projektu architektonicznego bądź wraz z wymianą stolarki okiennej.

Jakość wykonania

Aby móc cieszyć się długim czasem użytkowania przesłon okiennych, należy postawić na artykuły wysokogatunkowe od sprawdzonych producentów. Nasze rolety są w pełni funkcjonalne oraz zostały odpowiednio wyselekcjonowane, aby skutecznie spełniać swoje zadanie. Ponadto tego typu rozwiązania posiadają własną klasę wytrzymałości mechanicznej. Opierają się bowiem dużym przeciążeniom spowodowanym napierającą siłą wiatru. Wybór produktów wysokiej jakości pozwala uniknąć uszkodzeń podczas eksploatacji. Co więcej, materiał, z którego zostały wykonane lamele osłon elewacyjnych, powinien zagwarantować wymagany poziom sztywności.

Rolety produkowane na wymiar

Zakup zewnętrznych osłon wymaga podania szczegółowych wymiarów wnęki okiennej. Artykuły produkowane masowo niekiedy nie są dokładnie dostosowane do niestandardowych otworów. Dlatego wybór rolet zewnętrznych na zamówienie jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak odpowiednio wcześniej wykonać pomiary, m.in. sprawdzić szerokość wnęki oraz wysokość okna. Ponadto wybór przesłon uzależniony jest również od warunków konstrukcyjnych budynku.

Napęd i elementy sterujące

Przed zakupem, warto zastanowić się nad rodzajem sterowania – czy mają one być regulowane ręcznie bądź automatycznie. Osłony okienne z wbudowanym silnikiem elektrycznym są droższe, jednak przekłada się to na komfort oraz możliwość ich zdalnego otwierania i zamykania. Mechanizmy sterujące powinny być kompatybilne z systemami czujników i zabezpieczeń przed przeciążeniami.

Dodatkowe funkcje

Jeśli planuje się montaż osłon okiennych przed oddaniem domu do użytku, warto rozważyć zakup modeli podtynkowych, które są wbudowane w strukturę elewacji. Schowane we wnętrzu ścian będą prezentować się estetyczniej. Dodatkowym udogodnieniem jest moskitiera zabezpieczająca przed owadami i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Można zaopatrzyć się również w rolety okienne antywłamaniowe. Wbudowane systemy opóźniające dostęp do okien oraz wzmocnione elementy konstrukcyjne i blokady zapewniają skuteczną ochronę przed próbami włamania. Podczas zakupu należałoby zwrócić uwagę również na właściwości termoizolacyjne. Przesłony, które posiadają w swojej strukturze grubą warstwę pianki poliuretanowej, pozwalają zaoszczędzić na kosztach energii.

Wygląd i estetyka wykonania

Szeroka gama produktów dostępnych na rynku umożliwia dobór przesłon odpowiadających wymaganiom użytkowników. Ich wygląd powinien harmonijnie komponować się ze stylem całej elewacji. Nadaje to bryle budynku spójnego i estetycznego charakteru. Obecnie design tego typu artykułów idzie w parze z funkcjonalnością. Producenci oferują bowiem wiele praktycznych modeli w różnorodnej palecie kolorystycznej. Wybierając przesłony okienne, należy zacząć od dopasowania ich rodzaju do konstrukcji budynku. Kluczowymi kwestiami, które również trzeba wziąć pod uwagę, są: jakość wykonania, wymiary, typ napędu, dodatkowe funkcje oraz design. Dzięki nim można odpowiednio dobrać osłony do oczekiwań użytkowników.