Bramy garażowe i przemysłowe są kluczowe w obszarze mieszkalnym i wytwórczym. Wbrew pozorom nie tylko zabezpieczają pojazd czy inne przedmioty przechowywane w danym pomieszczeniu, lecz także wpływają na estetykę budynku czy efektywność rozległych zakładów produkcyjnych. W dzisiejszych czasach wiele osób przykłada dużą uwagę do wyglądu domu nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Bramy garażowe stają się jego integralnym elementem za sprawą ogromnego wyboru pod względem koloru, materiału wykonania oraz sposobu działania.

Bramy przemysłowe stanowią niezastąpiony element infrastruktury. Znaczenie ma nie tylko ich wygląd, ale również tempo działania czy poziom bezpieczeństwa. Wykonuje się je z solidnych materiałów tworzących barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi oraz niepożądanymi działaniami osób trzecich. Za sprawą możliwości wyposażenia ich w automatyczne otwieranie i zamykanie gwarantują sprawne funkcjonowanie procesów logistycznych. Bez wątpienia wpływa to na optymalizację czasu pracy i zasobów w środowisku produkcyjnym.

Rodzaje bram garażowych

Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych wybór bram garażowych jest niezwykle różnorodny. Pozwala to na dopasowanie ich do budynku, a tym samym uatrakcyjnienie i unowocześnienie jego wyglądu. Występują nie tylko w różnorodnych kolorach, lecz także modelach. Każdy z nich ma indywidualne cechy, zatem należy dopasować je do swoich preferencji oraz oczekiwań, aby korzystanie z nich było funkcjonalne i wygodne. Wyróżnia się następujące warianty:

  • Bramy segmentowe – składają się z horyzontalnych paneli unoszących się do góry podczas otwierania. Ich modułowa konstrukcja ułatwia dopasowanie do różnorodnych rozmiarów otworów garażowych. Charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi, co czyni je chętnie wybieranymi przez klientów.
  • Bramy uchylne – cechują się otwieraniem na zewnątrz w górę, dzięki czemu nie zajmują dodatkowej powierzchni w garażu. Ta prosta konstrukcja sprawia, iż są doskonałym wyborem w przypadku mniejszej powierzchni.
  • Bramy rolowane – to z kolei doskonały wybór, jeśli przestrzeń na zewnątrz jest ograniczona, ponieważ te nie wymagają dodatkowego miejsca. Składają się z metalowych lameli, które podczas otwierania nawijają się na wał. Są bezpieczne i zapewniają dobre właściwości termoizolacyjne.
  • Bramy wahadłowe – są doskonałym wyborem w przypadku garaży, do których jest krótki zjazd. Skrzydła unoszą się do góry, zatem będą wygodnie w użytkowaniu, a do tego wyróżniają się estetycznym wyglądem.

Rodzaje bram przemysłowych

Bramy przemysłowe, podobnie jak garażowe występują w kilku wariantach różniących się mechanizmem działania. Właśnie dzięki temu znacznie łatwiej dopasować je do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Wyróżnia się 3 główne modele:

  • Bramy segmentowe – ich działanie nie różni się niczym od bram garażowych. Panele unoszą się do góry podczas otwierania, natomiast są one wykonane z solidniejszych materiałów takich jak aluminium czy stal. Wzmocnione zostały również prowadnice i system zawieszenia, aby dopasować produkt do intensywności pracy w takich miejscach.
  • Bramy przesuwne – panele otwierane są wzdłuż prowadnic zamontowanych na ziemi, co czyni je idealnymi do obiektów przemysłowych, gdzie potrzebna jest duża przestrzeń do wjazdu i wyjazdu pojazdów.
  • Bramy szybkobieżne – charakteryzują się one specjalnymi mechanizmami, które pozwalają na sprawne otwieranie i zamykanie, jak sama nazwa mówi. Są idealne do miejsc o dużym natężeniu ruchu np. na magazynach, ponieważ minimalizują straty czasowe i zwiększają wydajność procesów logistycznych.

Dodatkowe zabezpieczenia dla bram przemysłowych i garażowych

Bezpieczeństwo jest niezwykle istotne zarówno jeśli chodzi o korzystanie z bram przemysłowych, jak i garażowych, zwłaszcza w przypadku zautomatyzowanych procesów otwierania, zamykania. Obecnie dostępnych mamy wiele rozwiązań, które wzmacniają ten czynnik, a przy okazji poprawiają funkcjonalność tych narzędzi. Zaliczyć można do nich przede wszystkim systemy antywłamaniowe w postaci wzmocnionej konstrukcji i zabezpieczeń lub czujnika obecności działającego na zasadzie detekcji ruchu. Ten od razu zatrzyma zamykanie bramy gdy tylko wyczuje na drodze przeszkodę. Jest naprawdę dużo możliwości, dlatego decydując się na bramę segmentową lub jakąkolwiek inną do swojego domu czy przedsiębiorstwa, warto mieć to na uwadze i rozważyć dodatkową inwestycję. W przypadku wątpliwości mieszkańcom Jeleniej Góry oraz innych miejscowości oferujemy fachowe doradztwo, a także dostarczamy tam nasze produkty.